Gofuture.blogwiedzy GoFuture Szkolenia Doradztwo Coaching

Coaching & Mentoring

Dotychczas pisaliśmy o tym czym jest coaching, starając się wprowadzić Was w jego tajniki. Chcielibyśmy rozpocząć cykl postów pt. Coaching czy nie coaching? Tym samym będziemy rozważać różnice między coachingiem a dziedzinami, które często są z nim mylone.
Dziś chcielibyśmy skupić się na różnicy między mentoringiem a coachingiem.

Mentoring opiera się na relacji mistrz- uczeń, w której osoba bardziej doświadczona przekazuje posiadaną wiedzę uczniowi. Mentor nie podaje gotowych rozwiązań, ale wskazuję drogę, którą uczeń może wybrać, aby zrobić coś lepiej. Mentorem może zostać osoba wynajęta do tego celu, ale również bardziej doświadczony kolega z pracy lub szef. Mentor jako ekspert w dziedzinie zainteresowań klienta, stanowi przykład do naśladowania, podpowiada jak działać i wyznacza konkretne cele.

Coach wspiera rozwój, tak aby wydobyć potencjał klienta. Klient sam wybiera cele i drogę, którą będzie dążył do ich osiągnięcia. Coach jedynie towarzyszy mu w tej podróży, motywując do sięgania coraz dalej i wyżej. Coach nie musi być ekspertem w dziedzinie, która interesuje klienta, ale w niektórych formach coachingu (managerski, biznesowy) znajomość tematu jest ogromnym atutem.

Zespół #GoFuture
www.coachingolsztyn.pl
Coaching@gofuture.pl

Gofuture.blogwiedzy GoFuture Szkolenia Doradztwo Coaching

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *