Gofuture.blogwiedzy GoFuture Szkolenia Doradztwo Coaching

Coaching & Przyjaźń

Czy warto płacić za poradę profesjonalnego Coacha mając u swojego boku rewelacyjnego przyjaciela, pełnego empatii, umiejącego słuchać, troszczącego się o nasze dobro? Czym różni się relacja przyjacielska od tej z Coachem?

Przyjaciel jest osobą, która towarzyszy nam w życiu od dłuższego czasu, dobrze zna nas i naszą historię, był świadkiem naszych wzlotów i upadków. Rozmowy z przyjacielem polegają na wymianie doświadczeń i poglądów. To relacja obustronna, cechująca się zaangażowaniem emocjonalnym. Przyjaciel chcąc pomóc, dzieli się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, ocenia, jest subiektywny, w pewien sposób narzuca swoje zdanie i sposób myślenia. W takiej relacji ciężko jest być bezstronnym i rzetelnie ocenić sytuację. Przyjaciel proponuję rozwiązania oparte na jego własnych doświadczeniach, które mogą być dobre dla niego, a niekoniecznie dla drugiej strony. W relacji z przyjacielem każda ze stron odsłania trochę siebie. Na pomoc przyjaciela można liczyć zawsze, to on będzie dzielił z nami nasze radości i smutki, to on będzie cieszył się z osiągnięć i płakał razem z nami po stracie.

Rozmowa z coachem zawsze koncentruje się na kliencie, na jego celach, osiągnięciach, obawa i przeszkodach stojących na drodze rozwoju. Coach jest do wyłącznej dyspozycji klienta przez określony czas, cierpliwie słucha i nie przerywa, unika mówienia o sobie, jest lustrem, w którym przegląda się klient. Im mniej Coacha w relacji, tym większe szanse na spotkanie z samym sobą. Poznanie siebie i swoich możliwości, odkrycie własnych potrzeb i emocji. Coach potrafi na zimno podejść do problemu, poprzez odpowiednio zadane pytania zmienić perspektywę, zachęca do szukania nowych rozwiązań, w pełni szanuje wyznawane przez klienta zasady, nie narzuca własnego toku myślenia.

Z przyjacielem rozmawiamy,żeby zbudować więź, z coachem żeby osiągnąć swój cel. Żaden przyjaciel, mimo szczerych chęci, nie zastąpi profesjonalnego Coacha i żaden coach nie zastąpi dobrego przyjaciela. Te dwie relacje mają zupełni inny kierunek. Z przyjacielem budujemy więź emocjonalną, towarzyszysz nam w życiu. W relacji z coachem oczekujesz eksperckiego podejścia do kwestii Twojego rozwoju i tym kim możesz się stać.

Zespół #GoFuture
www.coachingolsztyn.pl
Coaching@gofuture.pl

Gofuture.blogwiedzy GoFuture Szkolenia Doradztwo Coaching

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *