Ponieważ naszą pasją jest kognitywistyka, chcielibyśmy rozpocząć serię postów o funkcjonowaniu mózgu i tego, jakie ma to znaczenie m.in. dla managera.
Ewolucja wytworzyła specyficzne struktury mózgu odpowiedzialne za określone zachowania, wobec których jesteśmy bezsilni. Jednak ich znajomość ułatwia nam funkcjonowanie wśród ludzi.
Temat na dziś to struktura i czas podejmowania decyzji przez mózg. Jak widzicie zanim cokolwiek zrobimy, nasz mózg już to zaplanował i wysłał informacje dotyczące tego, co mamy zrobić lub powiedzieć (czas 0,2 sek) i na to nie mamy wpływu. Mamy za to czas (0,3 sek.) na zastanowienie się czy warto to zrobić lub powiedzieć (tzw. prawo weta).
Jakie to ma znaczenie dla managera?
Korzystaj z prawa weta, nie reaguj zbyt szybko, daj sobie czas na zastanowienie się zanim coś powiesz lub podejmiesz decyzję. Więcej słuchaj niż mów. Przeanalizuj konsekwencje tego, co zrobisz lub powiesz. Nikt nie wymaga od Ciebie decyzji po kilku sekundach.
Twój mózg nie musi dyktować tego, co masz zrobić lub powiedzieć. W praktyce zbyt szybkie (pod wpływem emocji) odpisywanie na maile pracowników może doprowadzić do podejmowania pochopnych decyzji. Ile razy żałowaliście, że gdybyście odpisali za kilka godzin treść wiadomości byłaby inna?